Sovice raziskujejo Grosuplje- mesto kipov
Projekt Z igro do prvih turističnih korakov smo v naši skupini začeli z vprašanjem: »Kje živiš?« Večina otrok je spontano odgovorila: v Sloveniji. To je bil izhodišče za pogovor o tem, da je Slovenija naša država, ki je razdeljena na različne kraje, mesta, naselja in vasi. Ugotovili smo, da tudi občina Grosuplje ni samo mesto Grosuplje, ampak zajema številna okoliška naselja in vasi, v katerih živijo tudi nekateri naši otroci.

Na zemljevidu občine Grosuplje smo skupaj poiskali kraje, kjer kdo od otrok živi. Pri tem pa smo ugotovili, da naše Sare in Lučke sploh ne moremo uvrstiti na ta zemljevid – saj živita izven občine! Tako smo si ogledali še zemljevid celotne Slovenije in skupaj poiskali njuna domača kraja. Ob tem so otroci začeli razumeti pomen pojmov kot so država, kraj, mesto, naselje, vas in se hkrati naučili povezovati te pojme z lastnim vsakdanom.

Ko smo bolje spoznali, kje živimo, smo se odločili podrobneje raziskati naš kraj – mesto Grosuplje. Ugotovili smo, da je to pravo mesto kipov, zato smo se z otroki podali na zanimivo raziskovalno pot. Skupaj smo poiskali in obiskali številne kipe, ki krasijo naš kraj, ter si ogledali tudi pomembne stavbe v njihovi bližini – šolo, vrtec, občino, železniško postajo in druge.
Doma so prejeli nalogo, da se skupaj s starši fotografirajo ob kipu, ki ga vsakodnevno srečujejo na poti v ali iz vrtca.
Zelo naju je razveselilo, da se otroci pogosto ustavljajo ob zemljevidu, ki visi v igralnici, ter si izmenjujejo izkušnje – pripovedujejo, kje so se fotografirali, katere kipe so še videli in katera pomembna zgradba stoji v njihovi bližini. Na tak način otroci razvijajo orientacijo v prostoru, bogatijo besedni zaklad, se učijo opazovati in opisovati okolico, predvsem pa krepijo občutek pripadnosti domačemu kraju.
S projektom smo otrokom omogočili pristno učenje skozi igro, gibanje in raziskovanje – izkušnje, ki si jih bodo zapomnili. Grosuplje so spoznali z nove perspektive, in kar je najpomembneje – začeli so ga gledati z otroško radovednostjo in ponosom.
Po dogovoru z Grosuplje turizem smo našo maketo razstavili tudi v njihovem predverju.
Razstavo smo slavnostno odprli v torek, 10. 6. 2025 ob deseti uri, kjer smo zaplesali venček ljudskih plesov.