Gremo v gledališče? Zakaj pa ne.

Izkušnje z gledališčem so eno izmed najpomembnejših orodij za celostni razvoj predšolskega otroka in pomembno vplivajo na dojemanje gledališča kasneje v življenju. Z ogledom gledaliških predstav otroci vstopajo v svet domišljije, razvijajo ustvarjalnost, bogatijo besedni zaklad in spoznavajo kulturne vrednote. V letošnjem vrtčevem letu smo se v enoti Kekec – spodnji hodnik, odločile, da posebno pozornost namenimo tudi gledališki kulturi. Organizirale smo dopoldanski gledališki abonma in k sodelovanju povabile Lutkovno gledališče FRU – FRU z dolgoletno tradicijo profesionalnih lutkovnih predstav za otroke. K ogledu smo povabile tudi ostale enote, da skupaj soustvarimo bogato gledališko izkušnjo za otroke.

Izbrale smo več predstav z različnimi tematikami in z raznolikimi vrstami lutk, kot so marionete, ročne lutke, senčne lutke in namizno gledališče (Lutkovno gledališče FRU FRU: Kako objeti ježa, Lili in Bine, Vidkova srajčica, Muca Copatarica; Marionetno gledališče Jurček: Trije prašički, Plesni teater Ljubljana: Juri Muri v Afriki pleše) . Vsaka predstava je prinesla otrokom novo spoznavanje sveta, jim odprla vrata v domišljijske svetove ter s pomočjo vzgojiteljic po predstavi spodbudila k izražanju lastnih občutkov in idej.

Večino predstav smo si ogledali v Kulturnem domu Grosuplje, kar je še poudarilo pomen kulturnega vedenja, spoštljivega poslušanja in sprejemanja različnih gledaliških zgodb. Otroci so pridobili marsikatero lastno izkušnjo za bodoče javne nastope, kar je okrepilo njihovo samozavest in govorne spretnosti. Velikokrat se zgodi, da otroci po ogledu predstave tudi sami zaživijo v svetu gledališča in v vrtcu pripravijo lastne uprizoritve in se igrajo gledališče, kar je pomembno za njihovo ustvarjalnost in socializacijo.

S celotnim dopoldanskim gledališkim abonmajem lahko zagotovimo, da so otroci spoznali, kako pomembno je spoštovati kulturna pravila obnašanja v gledališču. Znajo opozoriti vrstnike in celo svoje starše na pravila, kot so neuporaba mobilnih telefonov, tiho spremljanje predstave brez klepetanja, spoštovanje do nastopajočih in zahvala nastopajočim z aktivnim aplavzom. Prav otroci so tisti, ki znajo spretno ta znanja prenašati tako na na mlajše bratce in sestrice kot (na žalost) tudi odrasle in posledično s tem pomagajo k dvigu splošne gledališke kulture.

Z našim dopoldanskim gledališkim abonmajem smo omogočile kar približno 200 otrokom ogled različnih odličnih gledaliških predstav in pomembno učno izkušnjo za naprej v življenju. Gledališko kulturo gradimo že od malčkov in zavedati se moramo, da imamo na to, poleg vrtca pomemben vpliv tudi mi – odrasli.

Nuša Košak in Anja Skubic, VVZ Kekec Grosuplje